Podzim je časem, kdy se v domácnostech opět začíná topit. Udržet teplo v domě či bytě stojí nemalé peníze. Pokud však postupujete rozumně a dodržujete několik základních pravidel, můžete ušetřit i na vytápění. Čemu se tedy vyhýbat? Pro ty, co nechtějí teplem plýtvat, přinášíme pár rad odborníků.
Větrání domácnosti
Nevětrejte příliš dlouho, raději nárazově a intenzivně. Tříminutový průvan každé dvě hodiny vzduch vyčistí, vychladí i zvlhčí. Dejte si také pozor, aby těsnily všechna okna a dveře vaší domácnosti, kudy by mohlo unikat teplo.
Nejlepší využití radiátorů
Pokud jsou radiátory nepřetržitě studené nebo z nich slyšet proudění vzduchu, odvzdušněte je. Uděláte to jednoduchým uvolněním odvzdušňovacího ventilu a vzduch vypouštějte, dokud nezačne vytékat voda.
Za radiátor můžete připevnit reflexní fólii. Ta odráží vytvořené teplo z radiátoru do místnosti, takže neuniká do stěn. Dávejte pozor, aby radiátory a termostatické ventily nebyly přikryté oblečením.
Prádlo sušte na sušáku, ne na radiátoru, a ušetříte tak 20 procent tepla. Navíc předejdete orosievaniu oken či vlhnutí stěn. Radiátory by nikdy neměly být umístěny za nábytkem nebo závěsy, neboť takové překážky dokáží pohltit až pětinu tepla. Dokonce i prach na žebrech radiátoru brání dobrému šíření tepla.
„Nejčastěji se opakující chybou při zacházení s teplem je, že na radiátorech chybí regulace. Hlavice pro regulaci tepla a její používání jsou základ. Nastavit optimální teplotu znamená, že během dne, když doma nejsme, topíme jen mírně. Když jsme doma, můžeme trochu přidat a před spaním zase teplotu snížit. Kontrola spotřeby je nejefektivnější způsob, jak šetřit, „radí Matouš Izakovič, odborník na monitoring energií ze společnosti ESM YZAMER.
Regulace teploty
Pokud jste déle pryč, radiátory nevypínejte úplně, protože vyhřát chladnou místnost je mnohem náročnější než dotápíme. Pravidlo o temperování není výmysl, ale efektivní způsob, jak zacházet úsporně s teplem. Kromě toho se vyplatí nastavit teplotu radiátorů podle využívání místnosti. Například v ložnici se doporučuje 18 stupňů Celsia, v obývacím pokoji, dětském pokoji nebo v pracovně na 20 až 22, v koupelně 23 až 24 av kuchyni 15 až 17 ° C.
Kdy měnit kotel
Když přemýšlíte, zda nepřišel čas vyměnit starý kotel za nový, platí, že netřeba kazit něco, co funguje. „Pokud je kotel spolehlivý a vyrábí dostatek tepla pro objekt, není nutné ho měnit a zatěžovat domácnost takovými výdaji,“ říká Izakovič. „Pokud kotel vyměnit třeba, pak bych doporučoval plynové tepelné čerpadlo, které je výhodnější investicí a investice se dokáží rychle vrátit,“ doporučuje odborník.
Kontrola a měření
Trendem v oblasti výroby tepla a šetření nákladů jsou moderní systémy kontroly spotřeby, tzv. smartmetering. Novinkou, která se už stihla osvědčit, je slovenský monitorovací systém Heat2go. Na jeho instalaci netřeba nic bourat, rozbíjet či natahovat kabely, a přitom má člověk spotřebu pod kontrolou.
„Zákazníci, kteří ho využívají, dokázali ušetřit nemalé prostředky, protože s energiemi nakládali kontrolovaně a efektivně. Konečný účet za teplo jejich nezaskočil, přesně věděli, kolik spotřebovali. A k plusem radím i to, že pořízení tohoto systému není finančně tak náročné, „tvrdí Izakovič. „Další novinkou, na kterou doporučuji zaměřit pozornost, je integrace kogenerační jednotky v kombinaci s plynovým tepelným čerpadlem. Domácnost se tehdy stává samostatnou, dokáže si vyprodukovat vlastní teplo v zimě a energii pro klimatizaci v létě. „