V minulosti patřil mezi univerzální léky a jeho léčebné účinky potvrdila i moderní věda. Navzdory mnohým pozitivům to s jeho dávkováním raději nepřežeňte.
Česnek kuchyňský (Allium sativum) se pěstuje po celém světě. Největším světovým producentem a exportérem je Čína. Má množství pozitivních účinků na zdraví člověka, dokáže odpuzovat hmyz a ve středověku lidé věřili, že je ochrání před upíry.
Nezaměnitelná chuť a aroma
Jeho chuť je intenzivní a ostrá. „Síla“ česneku také závisí zejména na pěstované odrůdy. Jeho účinky pocítíte, pokud budete konzumovat 1 až 3 stroužky denně. Přidávejte si ho do salátu nebo pomazánky. Výborně se doplňuje s rajčaty, cibulí, zázvorem nebo jogurtem.
Vypěstujte si ho sami
Pěstovat česnek není žádná věda. Vyžaduje dobře zásobené piesočnatohlinité půdy a slunné stanoviště. Pěstuje se z cibulek nebo jejich částí. Sází se na podzim nebo na jaře do hloubky 4 centimetry. Při písčitých půdách vyžaduje zálivku. Cibule se sklízejí v létě (červenec, srpen).
Důležité je správné uskladnění
Po vyjmutí z půdy se česnek i s natí nechá oschnout na dobře větraném místě. Pak se nať odstraní a cibule se vloží do papírového sáčku nebo se zaplete do copu.