Co je třeba vědět o zateplování polystyrenem

Expandovaný polystyren je u nás vyhledávaným materiálem na zateplení bytových domů, a to zejména pro výhodný poměr ceny a výkonu. Marta Strapková, předsedkyně Sdružení EPS ČR, odpovídá v této souvislosti na nejčastější dotazy.

1. Deset centimetrů polystyrenu nestačí

Obecně platí, že čím větší tloušťku polystyrenu použijete, tím více budete šetřit v průběhu celé životnosti zateplovacího systému. Při tradičním bílém polystyrenu se doporučuje použít izolaci o tloušťce alespoň 15 až 20 cm. Alternativně lze použít šedý polystyren, který dosahuje stejné izolační vlastnosti při menší tloušťce. Je třeba si však uvědomit, že cena polystyrenu tvoří malé procento z celkových nákladů na zateplení. Zvýšení tloušťky polystyrenu o 1 až 5 cm je v poměru k celkovým nákladům na zateplení zanedbatelné a zároveň dosáhnete vyšší úsporu nákladů na vytápění a lepší komfort života.

2. Polystyren má dlouholetou životnost

Životnost polystyrenu, který se v současnosti vyrábí, může být více než 50 let. Informace, že polystyren postupně mizí, jsou dnes už jen mýty. Životnost certifikovaného ETICS (vnějšího kontaktního tepelně izolačního systému) s polystyrenem závisí zejména na kvalitě jeho skladby, použití kvalitních materiálů, od správného technologického postupu při realizaci, jakož i pravidelné údržby a kontroly.

3. Dům „dýchá“ i po zateplení

Tepelná obálka z polystyrenu dům neuzavře neprodyšně. Z velké části dochází k výměně vzduchu prostřednictvím spár v konstrukci či netěsnostech oken nebo dveří, pomáhají i ventilátory nebo digestoře. Dům tedy i po zateplení dýchá dál.

4. Zateplení vás zbaví plísní

Zateplením se snižuje kondenzace vodní páry v domě a ten je tak chráněn proti tvorbě plísní. Pokud se v zatepleném domě objeví plísně, je to způsobeno špatným utěsněním spár na oknech a dveřích nebo nezateplená tepelných mostů v konstrukci. K tvorbě plísní může přispět i nedostatečné větrání, zejména v prostorách s vyšší vlhkostí. Vlhkost je způsobena činností člověka (vaření, sušení prádla, koupání), přítomností nadměrného počtu květin nebo nedostatečně větranými prostory (sklepy, prostory za nábytkem, stěny pod tapetami). Netřeba proto zapomínat na pravidelné, krátké a intenzivní větrání.

5. Nechte to na odborníka

Návrh skladby zateplení patří jednoznačně do rukou projektantovi a realizace odpovědné firmě s dlouholetými zkušenostmi. V případě svépomocné zateplování nelze zaručit životnost prací a pokud budou nutné opravy, může vás to vyjít pořádně draho.

6. Pozor na staré zateplení

Pokud se bytový dům zateplit v 90. letech ověřte si, že byla použita dostatečná tloušťka izolace. V počátcích rozvoje zateplování u nás se totiž zateplovalo izolací o tloušťce pouze 5 cm, což je z hlediska dnešních požadavků nedostatečné.