Přechod na ekologické zahradničení však vyžaduje čas. Změnu můžete udělat postupně, snižováním množství použitých chemických hnojiv, insekticidů, fungicidů a prostředků proti plevelu, z roku na rok, jak budete zavádět ekologické praktiky. Vyzkoušejte některé z nich.
Kompost
Recyklujte odpad ze zeleniny z kuchyně i ze zahrady na vytvoření kompostu.
Zelené hnojení
Vyhledejte lokální zdroje vyzrálého hnoje, použitého houbového kompostu a kompostovací kůry. Zelené hnojení založte na prázdném kousku půdy. Pro zlepšení půdy ho použijte později.
Odolné rostliny
Vyberte si odrůdy, které jsou odolné proti škůdcům a chorobám a kterým budou vyhovovat podmínky ve vaší zahradě. Vysévejte nebo vysazujte je ve správném čase. Pravidelně se o ně starejte, aby neměli nedostatek hnojiva, vody a prostoru.
Vhodná nastýlka
Půdu pokryjte 5 cm silnou vrstvou nastýlky z vyzrálého kompostu, kompostovací kůry, hnoje nebo jiného organického materiálu, abyste zabránili vyrůst plevelu a vylepšili strukturu půdy.
Organické hnojivo
Rostliny hnojte organickým hnojivem na bázi sušeného ptačího trusu, rybího masa, kalcifikované řas nebo sušené krve. Můžete použít i tekutou „čaj“ připraven z kompostovaného rostlinného materiálu.
Různorodost rostlin
Vyhněte se škůdcům a chorobám tím, že použijete správné způsoby pěstování a různorodost rostlin, biologickou ochranu, jako je vlna, krátce působící postřiky na rostlinném základě, například insekticid z kožnatca a pyrethra, feromonové pasti a parazity.
Přirození predátoři
Podporujte přirozené predátory, jako jsou berušky, osičky, ropuchy, bystruškovité, ježci a sýkory, v zahradě. Vytvořte jim vhodná místa na život, například jezírko. Poskytněte jim úkryt a místo na přezimování, jako je například hromada polen, a na strategických místech jim nechte potravu.