Kdy sklízet kterou zeleninu? Poradíme vám!

V měsíci červenci máme velkou radost ze zeleninové úrody. No kdy je vhodné sklízet jednotlivé druhy zeleniny, aby byly co nejchutnější? Poradíme vám.

Radost z úrody

– Křupavé listy salátu, rukolu a špenát zachycovat nejlépe brzy ráno, dokud jsou listy ještě chladné. V ledničce je pak bez velké ztráty vitamínů uskladněte až do přípravy.

– Čerstvě sklizena mrkev obsahuje méně éterických olejů, takže méně voní, ale je sladká a šťavnatá.

Rané odrůdy kedlubny vysázené v květnu uvolní místo na záhoně pozdějším výsadby. Nečekejte, dokud dorostou do maximální velikosti, zachycovat jejich raději dříve, dokud ještě nemají kolem kořenového krčku zdřevnatělou část. Jemné srdíčkové listy nevyhazujte, obsahují totiž mnoho vitamínů a minerálů. Najemno posekané jejich použijte do salátu.

– Průběžně zachycovat dorůstající okurky a skladujete jejich při teplotě 10 – 15 ° C.

– Na jaře vysazeny cibulky a šalotky se vyznačují jemnou a současně silnou chutí, ale nejsou vhodné k uskladnění, proto je zachycovat jen podle potřeby. Cibulovou nať můžete použít místo pažitky nebo jako náhradu za jarní cibulku.

– U fazolí trvá období od setí po sklizeň zelených lusků asi 90 dní. To znamená, že s jejich sběrem můžete začít koncem července. V době sklizně by se měli dát snadno prolomit a na místě zlomu mají být zelené a šťavnaté. Pokud si chcete vypěstovat suché plody fazolí, nechte je na rostlině co nejdéle, aby dozrály.

– Česnek vybírejte z půdy až tehdy, když mu začnou žloutnout listy.