Petúnie patří již několik desetiletí k nejprodávanějším balkónovým rostlinám. Víte však, jak se o ně správně postarat a byly obsypané květy celou sezónu?
- Dostatečná intenzita světla podporuje kompaktní růst a dobré rozrůstání rostlin. Při nedostatku světla dochází ke známému „vytahování“ sazenic.
- Sazenice zalévejte tak, aby nevadly. Vyhněte se dlouhodobému přemokření zeminy, které je příčinou kořenových onemocnění. Jejich příznakem jsou žluté spodní listy sazenic a tmavé, měkké kořeny.
- Umístěte je tak, aby měli větší část dne přímé slunce. Dlouhý den podporuje kvetení, krátký den v jarních měsících zase příznivě ovlivňuje rozrůstání predpestovávaných rostlin.
- Kvalitní zemina s pH 6 až 6,5, dostatečným obsahem hořčíku a vápníku je na pěstování petúnií důležitou podmínkou. Při vysoké hodnotě pH zeminy s nedostatkem železa a bóru může dojít k chlorózy na listech.
- Dlouhé převisy surfinií odpaří v horkém létě velké množství vody. Z tohoto důvodu jsou ideální samozavlažovací bedničky . Pozor, při deštích nebo dlouhotrvajícím chladném počasí třeba v truhlících snížit hladinu vody. Zabráníte tak hnití kořenů.
- Jelikož tvorba semen zpomaluje nasazování dalších květin, nezapomeňte pravidelně odstraňovat odkvetlé květy i se varlaty. Podpoříte tím bohaté kvetení.