Nenechte záhony prázdné. Vysejte zeleninu s krátkým vegetačním obdobím. Ředkvička, řeřicha i salát stihnou dorůst do konzumní zralosti k okamžité spotřebě.
Rychlá řeřicha
Řeřicha má nízké nároky na půdu a podnebí, roste i v polostínu. Vyžaduje pouze dostatek vláhy, protože zaschnutí porostu způsobí urychlení kvetení. Vysévá se přímo na záhon do řádků vzdálených 15 až 20 cm. Pro vytvoření růžice listů potřebuje pouze 21 dní. Nať se sklízí podle potřeby. Má příjemnou kořeněnou chuť, podmíněnou obsahem éterického oleje. Chuťově se dá přirovnat ředkvi a křenu. Třeba ji však spotřebovat čím dříve, protože rychle vadne.
Červené bulvičky
I ředkvička má krátké vegetační období, a to 21 až 40 dní. Výhodou srpnové setby je, že nevybíhající do květu. Je však použít osivo časného odrůdy. Vysévat můžete od začátku srpna do poloviny září v týdenních intervalech. Ředkvička tak bude dorůstat postupně. Půda by měla být lehčí, humózní s dostatkem přístupných živin, ne čerstvě vyhnojená. Vysévá se do řádků vzdálených 15 až 20 cm, na vzdálenost v řádku 3 až 4 cm. Dejte si pozor na nadměrnou závlahu, při níž bulvičky praskají a hnijí. Při nedostatku vláhy jsou zase protáhlé, měkké a mají nepříjemnou ostrou chuť. Se sběrem můžete začít začátkem září a trvá až do října.
Křupavé listy
Dalším druhem na setí je hlávkový salát, který můžete sít od poloviny srpna do poloviny září. Vyžaduje dobře připravenou, mírně ulehnutí půdu s jemnou strukturou. Osivo vysévejte do řádků vzdálených 30 cm, do hloubky 2 cm. Po vzejití rostlinky vyjednoťte na vzdálenost 5 až 6 cm. Budou tak mít dostatek místa na růst a tvorbu pevných listů, které dobře přezimují. Do příchodu zimy by měly vyjednotené rostliny vytvořit růžice s 5 až 7 listy, což je základní podmínkou úspěšného přezimování. Salát však nemá vytvořit hlávku.
Před příchodem prvních mrazíků celý záhon zakryjte netkanou textilií nebo fólií. Zimní salát dozrává do konzumní zralosti brzy na jaře a je často kvalitnější a chutnější než jarní.
Zelený a zdravý
Špenát na podzimní sklizeň vysévejte od poloviny srpna do poloviny září, nejlépe do řádků vzdálených 20 až 25 cm, do hloubky 2 až 3 cm. Během vegetace je velmi užitečná závlaha a krátce po vzejití i přihnojení. Nedostatek vláhy způsobuje stárnutí rostlin a předčasnou tvorbu květenství. Mladé listy můžete sklízet od koncem září do konce listopadu.
Polníček
Je další listová zelenina s přízemní růžicí listů, která je vhodná pro přípravu chutných salátů. Pěstuje se jako následná plodina po zelenině s kratším vegetačním obdobím. Mělce zakořeňuje, proto jsou na její pěstování vhodnější lehčí půdy, ne však čerstvě vyhnojené chlévskou mrvou. Srpnová až zářijová setba slouží na zimní sklizeň. Semena se vysévají do hloubky 2 až 3 cm, do řádků vzdálených 15 cm. Jemné osivo je dobře před setím smíchat s pískem. Z dřívější setí se za 6 až 8 týdnů vytvoří zdravá konzumní růžice listů, z pozdější se listy sklízejí brzy na jaře.